BADANIA ARCHEOLOGICZNE W STAROGRODZIE

01.08.2018r: SPOTKANIE SEMINARYJNE
Temat: Efekty prac archeologicznych na terenie Starogrodu w latach 2015-2018

...całość fotorelacji w PDF ...

...ProjektCastra...

Zapraszamy wszystkich, wszak historia jest matką wszystkich nauk!

Zaintrygowanych średniowieczną historią Starogrodu i zaciekawionych wynikami prac archeologów szczególnie zachęcamy do udziału. Wypełnijmy salę Gościńca po brzegi, dobrze jest poznawać historię swojej miejscowości z tzw. „pierwszej ręki”. Efektem udziału w seminaryjnych spotkaniach niech będzie to, że każdy mieszkaniec Starogrodu i nie tylko Starogrodu, będzie doskonałym przewodnikiem po naszej historycznej ziemi.

7 lipca 2017r.

TVP3-Bydgoszcz - "Szukają śladów warowni krzyżackiej w Starogrodzie"

Czy pierwsza krzyżacka forteca stanęła w Starogrodzie niedaleko Chełmna? Sprawdzają to naukowcy z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu. Na wzgórzu zamkowym właśnie rozpoczęły się wykopaliska. Wszystko w ramach większego projektu, którego celem jest dokładne zbadanie lokalnych zamków krzyżackim.

Wybór miejsca na warownię nie może dziwić - to doskonały punkt obserwacyjny. Widok z Góry Zamkowej w Starogrodzie rozpościera się na całą okolicę. I to, że samego zamku nie widać nie oznacza wcale, że go tam nie ma. - Prawdopodobnie początki Starogrodu sięgają już 1232 roku, kiedy podczas wyprawy krzyżowej została założona pierwsza warownia - sugeruje dr Bogusz Wasik, Instytut Archeologii UMK w Toruniu.

Co mają potwierdzić badania archeologiczne. Te w Starogrodzie rozpoczęły się dwa tygodnie temu. Przed naukowcami jeszcze dużo pracy, ale pierwsze obiecujące wyniki już są. - Na razie przekopujemy się przez - mówiąc najprościej - zasypisko zamku z czasów nowożytnych. Zamek ten, po czasach krzyżackich, był siedzibą biskupów chełmińskich - dodaje dr Wasik.

Wzgórze dla mieszkańców ma ogromne znaczenie. To miejsce spotkań i kulturalnych imprez. Na temat góry zamkowej powstało nawet opowiadanie, do którego napisania inspiracją były dotąd nieznane prawdziwe dzieje zamku. Dlatego prowadzone tu badania cieszą. - Wiemy wiele i niewiele. Bardzo się cieszymy, że tutaj tak dzielnie działają archeolodzy, bo na pewno poszerzą naszą wiedzę - nie ukrywa Krystyna Iwańska, sołtys Starogrodu.

Do Starogrodu naukowcy przenieśli się z Unisławia, gdzie miesiąc temu zakończyli badania na górze zamkowej. Tam ziemia również skrywa średniowieczne, krzyżackie ruiny. - Udało nam się z dużą dozą prawdopodobieństwa zrekonstruować wygląd warowni. Był to budynek częściowo murowany, częściowo wykonany techniką szachulcową - tłumaczy Krzysztof Cackowski z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu.

Prace w Starogrodzie potrwają do końca wakacji. Badania realizowane są w ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. W ciągu trzech lat zbadanych zostanie pięć zamków krzyżackich, których historia nie jest jeszcze dobrze poznana. To, poza Unisławiem i Starogrodem, także zamek w Papowie Biskupim, Lipienku oraz warownia w Zamku Bierzgłowskim.

1 lipca 2017r.

Na terenie Starogrodu, w szczególności na Górze Zamkowej, już roku 2016 trwają dokładne badania archeologiczne.

Profesorowie UMK dają nam nadzieję na wierne odtworzenie wyglądu zamku.

Mieszkańcy Starogrodu, liczą na to, że rozpoczęte badania z pewnością dadzą nowe, ale jakże wiekowe życie temu miejscu. Popłyniemy po falach 1000-letniej historii, odkryte ślady unaocznią i przybliżą nam wydarzenia jakie przytrafiały się w historii Starogrodu.
Prace archeologów wzmacniają planowaną już od kilku lat realizację budowy miniatury zamku,którą chcielibyśmy zainstalować na Górze Zamkowej i przybliżają nas do odtworzenia wiernej kopii zamku.

Udostępniony przez archeologów film z czerwca 2017r.
Za udostępnione materiały serdecznie dziękujemy


Zdjęcia udostępnione przez archeologów:

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jakie fragmenty zamku kryje w sobie „Góra Zamkowa” w Starogrodzie? październik 2016r.

Jakie fragmenty zamku kryje w sobie „Góra Zamkowa” w Starogrodzie?
Odpowiedź na to pytanie przyniosą badania archeologiczne.

Archeolodzy z UMK pracę rozpoczęli w 2016 roku od „Badań nieinwazyjnych zamku w Starogrodzie” zobacz film:... więcej informacji u źródeł: Badania nieinwazyjne zamku w Starogrodzie

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Góra Zamkowa – szczypta historii:

Ziemia Starogrodzka, a szczególnie miejsce, nazywane przez nas „Górą Zamkową”, to miejsce historyczne, aż trudno sobie wyobrazić, że przez setki lat ktoś to miejsce urządzał , chodził po tych samych ścieżkach, po których my teraz chodzimy, dotykał tych samych kamieni, podziwiał (jak my teraz) wspaniałe widoki rozlegające się z tego miejsca.
Góra Zamkowa ? – możecie zapytać dlaczego, przecież zamku nie widać!
Najkrócej jak można, powiemy:
1. Historia tego miejsca to pradzieje Polski, dzięki żmudnej pracy wielu pokoleń archeologów (XIX i XX stulecia) wiemy, że już ok. roku 560 przed Chrystusem, Starogród był grodem znaczącym dla terenu określanego jako „Płutowo - Starogród - Kałdus” z racji swego położenia na ziemiach suchych, na znacznym wzniesieniu, w pobliżu wody i szlaków komunikacyjnych. Sięgamy więc czasów początków kształtowania się kultury słowiańskiej , poprzez kulturę łużycką czyli prasłowiańską.
2. Po wielu wiekach, na początku XIII stulecia naszej ery, Starogrodzką Ziemią zawładnęli Krzyżacy, ponoć w celu chrystianizacji miejscowej ludności, a tak naprawdę w celu podboju coraz to nowych ziem polskich, bo my dawno już chrześcijaństwo znaliśmy, jak cała Polska od czasu chrztu ok.1000.
3. Nasza Góra to miejsce, gdzie Krzyżacy zbudowali swój pierwszy zamek warowny, dopiero później całą siecią zamków pokryli podbite tereny m.in. Toruń, Radzyń Malbork i wiele innych. Nasz Zamek uległ ruinie i w tej chwili nie widzimy po nim śladów. One jednak są, kryje je ta Góra Zamkowa. Moje pokolenie, miało okazję obserwować prace wykopaliskowe archeologów i wielu mieszkańców Starogrodu widziało odkrywki budowli. Teraz jest to wszystko zabezpieczone odpowiednią warstwą ziemi i zeka na dalsze badania.
4. Starogrodzka Góra Zamkowa, to miejsce uświęcone przebywaniem
relikwii świętej Barbary
w kaplicy zamku starogrodzkiego. Musiała robić wrażenie kaplica zamkowa, która była wysoka, przestronna, posiadająca siedem okien, posadzkę wyłożoną marmurem. Zdobiły ją trzy ołtarze, w tym jeden poświęcony świętej Barbarze, patronce kościoła.
To historia tego miejsca opowiedziana najkrócej jak można, więcej w informacji w zakładce HISTORIA.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------