Ważne wydarzenia

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W STAROGRODZIE
- 11 listopada 2019r:

11 listopada 2019r. - Świetowaliśmy 11 listopada, źródło: strona Gminy Chełmno >>>
W samo południe wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego w kościele pod wezwaniem Św. Barbary rozpoczęliśmy świętowanie 101 rocznicy odzyskania niepodległości. W ten sposób po raz drugi braliśmy udział w ogólnopolskiej akcji "NIEPODLEGŁA DO HYMNU". Wcześniej jednak, tuż przed godziną dwunastą, w asyście pocztów sztandarowych Wójt i Przewodniczący Rady Gminy złożyli kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Po mszy w intencji Ojczyzny, którą celebrował ks. proboszcz Bartłomiej Sławiński okolicznościowy koncert pod nazwą "Historia w piosenkach zapisana" zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Starogrodzie. Po koncercie uczestników uroczystości starogrodzianki zaprosiły na poczęstunek w Starogrodzkim Gościncu gdzie serwowano starogrodzkie rogaliki i gorącą kawę. Na dużym ekranie znajdującym się w świetlicy można było obejrzeć prezentację zdjęć z obchodów 11 listopada w naszej gminie pod tytułem "Święto Niepodległości w 101 kadrach." Złożyły się na nią zdjęcia z archiwum gminy z lat 2005 - 2018.

pdf >>>

98 URODZINY PANI WANDY RECKIEJ
- 15 września 2019r:

15 września 2019 r. - jubileusz 98 urodzin obchodziła najstarsza mieszkanka Starogrodu, Pani Wanda Recka, życzenia Jubilatce złożyli w imieniu mieszkańców Starogrodu i swoim własnym złożyli m.in. proboszcz parafii Starogród ks.Bartłomiej Sławiński, sołtys Starogrodu Krystyna Iwańska.
Pani Wando, dziękujemy za miłe przyjęcie, składamy serdeczne życzenia kolejnych spokojnych lat w szczęściu i zdrowiu. Z szacunkiem i miłością dziękujemy za piękny i godny naśladowania przykład Pani życia!

pdf >>>

DOŻYNKI GMINNE 2019 W STAROGRODZIE
- 24 sierpnia 2019r:

okazała (jak zwykle) fotorelacja na portalu e-chelmno.pl >>>

więcej: BIP GMINA CHEŁMNO >>>
Dorodny strażak-witacz, przygotowany przez druhów OSP Starogród zapraszał przybywających na tegoroczne dożynki. Rozpoczęła je o godz. 15.00 Msza Święta celebrowana przez ks.proboszcza Bartłomieja Sławińskiego. Po mszy korowód dożynkowy przeszedł na boisko GLKS Starogród. Tam Starostowie Dożynek Państwo Katarzyna i Marek Tomaszewscy wręczyli chleb dożynkowy gospodarzowi Gminy Wójtowi Krzysztofowi Wypijowi. Po okolicznościowych wystąpieniach Wójta i zaproszonych gości wręczono odznaki "Zasłużony dla Rolnictwa" przyznane Przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wniosek Wójta Gminy panom Janowi Kukulskiemu z Kałdusa i Mariuszowi Harze z Kolna. Wręczono też dyplomy i nagrody w konkursach Piękna Zagroda (o tym konkursie w kolejnym artykule) i Najładniejszy Wieniec Dożynkowy. I miejsce wśród wieńców zajęło Kolno, drugie Bieńkówka a trzecie Podwiesk. Wieniec z Kolna reprezentować będzie naszą gminę w etapie powiatowym w Kijewie Królewskim. W części rozrywkowej dla gości dożynkowych przygotowano wiele atrakcji. W czasie programu Muzyczne dożynki biesiadny repertuar wniósł dobry radosny nastrój. Pogoda sprzyjała a i jadła starczyło dla wszystkich. Dzięki Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich z Bieńkówki, Kolna i Starogrodu ciasta, krokietów, chleba ze smalcem czy kiełbasek z grilla było pod dostatkem. W klimat dożynkowy znakomicie wpisało się stoisko LGD Vistula Terra Culmensis, a po parowane ziemniaki z olejem na liściach kapusty i krupnik ustawiały się długie kolejki. Nie mogło też zabraknąć grochówki. Pełnego zadowolenia dopełniały uśmiechy dzieci, dla których przygotowano bogatą ofertę zawierającą dmuchańce, animacje i niezaprzeczalny hit tego roku PIANA PARTY. O godzinie 20:00, w blasku zachodzącego słońca Gwiazda wieczoru - Zespół TOP ONE ze swoimi przebojami sprawił, że wszyscy tańczyli i wspólnie z nimi śpiewali Miła moja, Biały Miś czy Granicę. Dożynki zakończyła dyskoteka do późnej nocy.

ŚWIĄTECZNE SPOTKANIA STAROGRODZIAN
świąteczne dzielenie się opłatkiem i życzeniami, wspólne śpiewanie kolęd, Gwiazdor z prezentami dla dzieci, starogrodzkie świąteczne pogawędki
...cykliczne spotkania - świąteczne ...

Dąb Stulecia Niepodległości

23 kwietnia 2018r.
Nasza gmina włączyła się do organizacji obchodów Stulecia Niepodległości. 23 kwietnia w Starogrodzie odbyła się uroczystość posadzenia Dębu Stulecia Niepodległości Polski. Uczestniczyli w niej: Przedstawiciel Wojewody Kujawsko-Pomorskiego - Kierownik Oddziału Organizacji i Zarządzania Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy Pan Robert Hermanowski, Dyrekcję Regionalną Lasów Państwowych w Toruniu reprezentował Nadleśniczy Nadleśnictwa Jamy Pan Dawid Kikulski. Starosta Chełmiński Pan Zdzisław Gamański, Wójt Gminy Chełmno, Ksiądz Proboszcz Parafii Starogród, radni i sołtysi Gminy Chełmno mieszkańcy Starogrodu oraz Dyrekcja, pedagodzy i uczniowie Szkoły Podstawowej w Starogrodzie. W trakcie uroczystości uczniowie przedstawili okolicznościowy program dla uczczenia rocznicy stulecia niepodległości. Z kolei Pan Wójt, Pani Sołtys Starogrodu i Pani Dyrektor Szkoły symbolicznie posadzili Dąb Niepodległości. Następnie Reprezentant Wojewody, Pan Starosta Chełmiński i Wójt Gminy odsłonili tablicę pamiątkową. W trakcie uroczystości odczytano list Wojewody. Dąb, który od tego dnia rośnie w Starogrodzie posadzono w ramach wspólnej inicjatywy Wojewody Kujawsko-Pomorskiego i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu dla uczczenia Stulecia Niepodległości Polski. źródło: strona Gminy Chełmno >>>

(fot. H.Sierociński)

Zadbajmy o Starogród!

14 kwietnia 2018r.

Dzień Kobiet 2018 w Starogrodzkim Gościńcu.

8 marca 2018r. Zdjęcie poniższe i wypowiedź pana Zbigniewa Komorowskiego - cyt:
8 marca w Starogrodzie odbyło się spotkanie z okazji Święta Kobiet. Miałem ogromną przyjemność bawić Panie, które przybyły do sali wiejskiej. Znakomita impreza wśród pięknych dziewcząt!
Dodamy tylko: impreza w pięknym miejscu i pięknej oprawie muzycznej. Dziękujemy Panie Zbigniewie.

DOŻYNKI PARAFIALNE 2013

08 września 2013r., (niedziela) w kościele parafialnym p/w Św. Barbary w Starogrodzie, corocznym - dobrym zwyczajem dziękowaliśmy za plony z naszych pól, sadów i ogrodów, podczas Mszy Św. Dziękczynnej....czytaj dalej...

MODLITWA DOŻYNKOWA
Bądź pozdrowiona ziemio rodząca,
z dobroci Boga świat odradzająca
tonami zboża, chlebnymi kłosami,
wstęgami rzeki wonnymi lasami....
...Bądź pozdrowiona sadów mrokiem,
śpiewem pszczół roju zachwyconym wzrokiem
pięknością kwiatów, tęczą na niebie
i moim sercem bijącym dla ciebie”.
(Maria Majchrzak)

Informujemy jednocześnie, że tegoroczne Dożynki Gminne odbyły się w sobotę, 31 sierpnia w Wielkich i Małych Łunawach.

14 września 2013r. byliśmy również na tegorocznych Dożynkach Ekologicznych w Przysieku:

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Dożynki Parafialne - Starogród 2008"

KRÓTKA FOTORELACJA Z PRZEBIEGU DOŻYNEK:


"Co Ciekawego w Naszej wsi - 2008"

Dnia 27.09.2008r. odbył się festyn promujący Starogród p/n
"CO CIEKAWEGO W NASZEJ WSI" - promowaliśmy nasze lokalne produkty, te które mają już swoją markę jak: powidła starogrodzkie i wędzone ryby, również nowośc nalewkę starogrodzką.
W szczegółach działo sie tak:
godz.14.00 - rozpoczęcie festynu "Co ciekawego jest w naszej wsi"
-konkurs na najlepsze przetwory "słodkie" i "kwaśne",największe jabłko
-konkursy związane z historią wsi i kościoła
-turniej tenisa stołowego
-konkursy sportowe
-pokaz smażenia powideł śliwkowych
-degustacja wyrobów KGW
-rozstrzygnięcie konkursu "Piękna Zagroda"
godz.18.30 koncert TOMKA KAMIŃSKIEGO w kościele parafialnym
godz.20.00 zabawa taneczna

28 wrzesiń/niedziela/

Godz.15.00 - biesiada w Kiełpiu
-odbyło się m.in. pieczenie barana.

KRÓTKA FOTORELACJA Z PRZEBIEGU FESTYNU:
Więcej zdjęc możesz zobaczyc w naszej galerii.