REALIZACJA PROJEKTU: WIEŚ TEMATYCZNA
"Starogród - wieś średniowiecznych tradycji"

2015r. 17 lipiec

2015r. lipiec

2014r. 27 września
"Starogród Wieś Średniowiecznych tradycji" zajął II miejsce w kategorii "Promocja turystyczna regionu" w konkursie "Odkrywca Roku 2014", organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskie i Gazetę Pomorską. Starogród otrzymał wyróżnienie za pracę, ciekawe inicjatywy dzięki którym Kujawy i Pomorze stają się regionem coraz bardziej atrakcyjnym turystycznie. Zgłoszenia Starogrodu do konkursu dokonała LGD "Vistula".

2014r. 7 września
...czytaj więcej >>>

2014r. sierpień
2014r. sierpień
"FESTIWAL ZUPY" - 02.08.2014. Powrót do tradycji przygotowywania zup nad paleniskiem, w plenerze.
LGD "VISTULA" 2 sierpnia przy świetlicy wiejskiej w Trzbiełuchu (gm. Stolno) zorganizowała piknik Festiwal zupy. To kulinarna uczta dla smakoszy wszelkiego rodzaju zup i nie tylko - były pyry z gzikiem, kiełbaska z ogniska. Dla uczestników zaplanowano gry, konkursy, zabawy.

W Starogrodzie ( skwer "Nad Stawkiem") od godz. 13;00, w ramach warsztatów kulinarnych seniorów, też były gotowane zupy na wieczorną imprezę w Trzebiełuchu.

... więcej na stronie LGD "VISTULA" >>>

2014r. lipiec
PIKNIK RYCERSKI - 2014,, ZWYCZAJE WSI ŚREDNIOWIECZNEJ'' W KRUSINIE
5 lipca 2014 r. LGD „Vistula” zorganizowała Piknik historyczny "Zwyczaje wsi średniowiecznej". W wydarzeniu wzięło udział około 300 osób, które mogły pocieszyć zarówno swoje oczy jak i podniebienie. W trakcie imprezy można było zobaczyć pokazy walk rycerskich oraz pokaz zabaw plebejskich w wykonaniu Zastępu Rycerskiego z Chełmna. Rycerze zabawiali także publiczność angażując uczestników do różnego rodzaju pokazów i zabaw.
Na średniowiecznej imprezie nie mogło zabraknąć Starogrodu i starogrodzkich specjałów:

2014r. maj
11 maja Starogród na Targach Turystyczno-Ogrodniczych
„Lato na Wsi” w Minikowie
W hali wystawowej Targów w Minikowie - Starogród przygotował swoje stoisko w ramach prezentacji powiatu chełmińskiego:
POWIAT CHEŁMIŃSKI ... piękno natury i historii",
tak jak prawie wszystkie Starostwa Powiatowe naszego województwa. Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie zorganizował zorganizował dwudniowe (10-11 maja) Targi Turystyczno-Ogrodnicze „Lato na Wsi”. Do Minikowa zawitało około 20 tysięcy osób, by podziwiać piękną i największą w naszym województwie wystawę ogrodniczą, poznać regionalne tradycje kulturowe i kulinarne, produkty gospodarstw ekologicznych, popatrzeć na rywalizację drużyn strażackich w strojach z minionej epoki. czytaj więcej >>>

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- W sobotę, 10 maja województwo kujawsko-pomorskie oficjalnie rozpoczęło sezon turystyczny. Inauguracja miała miejsce w Toruniu na Rynku Nowomiejskim. Tegoroczny sezon turystyczny kieruje się głównie na promocję turystyki rowerowej. Oficjalnemu otwarciu sezonu towarzyszyły liczne pikniki, festyny, rajdy rowerowe otwierające Wiślaną Trasę Rowerową, która przebiega również przez naszą Gminę i koniecznie Starogród musi być jej ważnym punktem.

Nasze Panie ze starogrodzkiego KGW działając pod egidą LGD „Vistula – Terra Culmensis” w ramach projektu "Starogród - wieś średniowiecznych tradycji", przygotowały stoisko ze smakołykami starogrodzkimi i zachęcały do odwiedzenia Starogrodu. Były: ciasta, placki ziemniaczane, bigos, paszteciki, ciepły barszcz, swojski chleb ze smalcem. LGD promowała także wytwarzany przez PRS Lech Rutkowski w Kałdusie olej rzepakowy z Góry św. Wawrzyńca

2013r. wrzesień
14 września 2013r. w Przysieku k/Torunia odbywał się: Festyn „Barwy Lata, Dary Jesieni”, Dożynki Ekologiczne, Święto Ziemniaka – trzy imprezy, na których, jako że średniowieczne tradycje z założenia są ekologiczne, próbowaliśmy to pokazać w prezentacji naszej oferty:

2013r. lipiec
6-7 lipca 2013r. w Płużnicy odbył się „Jarmark produktu regionalnego Ziemi Chełmińskiej” połączony ze Świętem Rodziny.

Starogród zaprezentował swoje pomysły na lokalny produkt: był chleb ze smalcem, ogórki małosolne, miody i przede wszystkim zioła ze starogrodzkich ogrodów.

Staisko starogrodzkie zdobiły dzieła sztuki wikliniarskiej, Pana Bogdana Winter.
możesz zobaczyć "Wiadomości Wąbrzeźno 10 lipca 2013 r." - 11 minuta filmu:

2013r. maj
Majówka LGD połaczona z tradycyjną Biesiadą Starogrodzką: mieszkańcy Starogrodu mieli okazję do zaprezentowania swoich piewszych kroków w realizacji projektu "Starogród - wieś średniowiecznych tradycji". Akcentem rzucającym się w oczy były osoby w historycznych kreacjach i stoisko produktami starogrodzkimi, które oparte na tradycyjnych smakach mają w przyszłości stać się produktem unikatowym, lokalnym - starogrodzkim. Zwiastunem zaplanowanej przez starogrodzian uprawy ziół, były wystawki ziół.

2013r. kwiecień-maj
Uporządkowanie i zagospodarowanie terenu pomiędzy kościołem a Górą Zamkową z małą architekturą nawiązującą do wieków przeszłych - temat rozwojowy, planujemy jeszcze instalację ławy i ławeczek - miejsca, w krórym można chwilę odpocząć:

2013r. marzec
Opracowanie i wykonanie tematycznych:
- baneru,
- pamiątkowej widokówki ze Starogrodu,
- broszury informującej o założeniach projektu

2012r. grudzień
PROJEKT: WIEŚ TEMATYCZNA

Właściwe funkcjonowanie i rozwój gospodarczy każdej wspólnoty mieszkańców, również Starogrodu, wymaga ciągłej analizy tego co już zrobiliśmy, czym dysponujemy i jaką strategię rozwoju oraz sposoby jej realizacji przyjmiemy.
Kierunki rozwoju muszą być oparte na wykorzystaniu zasobu dóbr, którym Ziemia Starogrodzka i jej mieszkańcy dysponują, nie posiadamy przecież extra funduszy na wielkie inwestycje. Z uwagi na bardzo bogatą średniowieczną historię Starogrodu, bezsprzeczny walor naszego dziedzictwa kulturowego oraz doskonałe, z punktu widzenia turystyki, położenie geograficzne, jak również uznane już lokalne produkty – nie musimy wymyślać nic specjalnie nowego.
Dla ożywienia gospodarczego naszej wsi oraz dobrego działania w zintegrowanej wspólnocie mieszkańców wystarczy to wszystko ogarnąć w jeden spójny program. Szansą na dobrą strategię rozwoju i być może pozyskanie funduszy unijnych jest metoda działania w ramach wsi tematycznych.
W grudniu 2012r. zebranie mieszkańców Starogrodu, wychodząc z powyższych założeń, dokonało wyboru tematu: "Starogród - wieś średniowiecznych tradycji".

Z CZYM STARTUJEMY

1. Wykorzystanie w praktyce bogatej historii Starogrodu - ślady, które możemy pokazać i idee, które możemy przekazać.
- od kilku lat wyposażamy Starogród w całą sieć tablic infomacyjnych o przeszłości: np. nadania praw lokacyjnych miasta Chełmna na terenie dzisiejszego Starogrodu i wiele innych
- alejka tablic i pamiątek historycznych
- Zamek Krzyżacki - ślady do pokazania
- zanaczenie kultu świętych w średniowiecznym Starogrodzie - Św. Barbara
- Biesiady Starogrodzkie z akcentami średniowiecznych tradycji - zawody łucznicze, grupy rekonstrukcyjne - Krzyżacy, bractwa łowieckie i strzeleckie i in.
- dobrze funkcjonujący Zespól Szkół oraz inne organizacje jak: kluby sportowe, OSP, KGW - wzbogacające czynnie (również twórczo) życie kulturalne wsi.

2. Wykorzystanie naturalnych walorów położenia geograficznego w zakresie oferty turystycznej i sportowej.
- platforma widokowa z lunetą obserwacyjną na Górze Zamkowej
- zagospodarowane miejsce do rekreacji, spotkań towarzyskich i imprez na świeżym powietrzu na Górze Zamkowej
- doskonały plener dla fotoamatorów
- położenie w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu przyrody "Zbocza Płutowski" oraz Natury 2000 -"Doliny Dolnej Wsły", Góry św. Wawrzyńca.
- teren Góry Zamkowej wykorzystywany jest do organizacji zawodów sportowych - "Biegi po schodach" oraz przez amatorów paralotni
- boiska sportowe ( patrz "Gwiazda-Starogród") o oraz inne zagospodarowane miejsca (np.skwerek) do czynnego wypoczynku.

3. Produkt lokalny:
- śliwkowe powidła starogrodzkie
- smalec z grzybami
- zagłębie uprawy i przetwarzania ogórkow - m.in. sałatki i dobre, tradycyjne kiszone ogórki
- przetwory z owocowów starych odmian drzew, robione z receptur naszych prababć
- w naszych ogródkach można zaleźć przyprawy, zioła oraz kwiaty najstarszych odmian, rosnące z dawien dawna

CO MOŻEMY ZROBIĆ

- opracowanie założenień strategicznych (z czynnym udziałem osób zainteresowanych) w zakresie uprawy i sprzedaży ziół - pod okiem fachowego doradztwa rolniczego uzyskanie potrzebnych certyfikatów jakości produktu - unikatowa oferta Starogrodu.
- naszym marzeniem (nieco odleglejszym) jest wzorowanie się na działalności Św. Hildegardy, wielkiej, średniowiecznej propagatorki właściwego sposobu odżywiania z kluczową rolą ziół. Podstawą miałaby być uprawa ORKISZU. Obserwujemy powrót, na rynku konsumenckim, do orkiszu i bardzo mało upraw orkiszu. W Polsce praktycznie są śladowe ilości upraw. Jedynym zagłebiem orkiszowym w Eurpie jest właśnie wioska tematyczna "orkiszowa" na terenie Niemiec. Duże wyzwanie dla nas, ale może warto wziąć dobry przykład z pomysłów w innych krajach.
- powrót do pomysłu "muzeum sprzętu rolniczego" - może aż do czasów średniowiecznych, z braku takich w naszym regionie, będzie to również stanowić unikatową ofertę Starogrodu
- dalszy rozwój stref oferty turystycznej - teren rekreacyjny u stóp Góry Zamkowej, ścieżki spacerowe i rowerowe.
- ścieżki edukacyjne upraw starych odmian roslin - unikatowa oferta Starogrodu

W realizacji ...

- organizacja wyjazdu mieszkańców Starogrodu do miejsc z zaawansowanym wdrożeniem projektu "Wieś Tematyczna"
- przygotowanie materiałów informacyjnych o ofercie jaką stanowi Starogród: baner ( projekt poniżej), widokówka ze Starogrodu, foldery
- opracowanie szczegółowej broszury informacyjnej wg punktów opisanych powyżej pt. "Z czym startujemy" wzbogaconych o dokumentację fotograficzną.