Góra Zamkowa
w Starogrodzie


Nowe "STARE" życie Góry Zamkowej!
październik 2016r.

Poniżej zamieszczone informacje o Górze Zamkowej, cennym zakątku Starogrodu, o tym jak dbaliśmy o jego utrzymanie, jak go wykorzystywaliśmy - wchodzą w nowy, jakże ważny etap .
Od jesieni 2016r. rozpoczęły się prace archeologiczne, które z pewnością dadzą nowe, ale jakże wiekowe życie temu miejscu. Popłyniemy po falach 1000-letniej historii, odkryte ślady przeniosą nas i przybliżą nam wydarzenia jakie przytrafiały się w historii Starogrodu.

...śledź badania archeologiczne >>>

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Góra Zamkowa – szczypta historii:

Ziemia Starogrodzka, a szczególnie miejsce, nazywane przez nas „Górą Zamkową”, to miejsce historyczne, aż trudno sobie wyobrazić, że przez setki lat ktoś to miejsce urządzał , chodził po tych samych ścieżkach, po których my teraz chodzimy, dotykał tych samych kamieni, podziwiał (jak my teraz) wspaniałe widoki rozlegające się z tego miejsca.
Góra Zamkowa ? – możecie zapytać dlaczego, przecież zamku nie widać!
Najkrócej jak można, powiemy:
1. Historia tego miejsca to pradzieje Polski, dzięki żmudnej pracy wielu pokoleń archeologów (XIX i XX stulecia) wiemy, że już ok. roku 560 przed Chrystusem, Starogród był grodem znaczącym dla terenu określanego jako „Płutowo - Starogród - Kałdus” z racji swego położenia na ziemiach suchych, na znacznym wzniesieniu, w pobliżu wody i szlaków komunikacyjnych. Sięgamy więc czasów początków kształtowania się kultury słowiańskiej , poprzez kulturę łużycką czyli prasłowiańską.
2. Po wielu wiekach, na początku XIII stulecia naszej ery, Starogrodzką Ziemią zawładnęli Krzyżacy, ponoć w celu chrystianizacji miejscowej ludności, a tak naprawdę w celu podboju coraz to nowych ziem polskich, bo my dawno już chrześcijaństwo znaliśmy, jak cała Polska od czasu chrztu ok.1000.
3. Nasza Góra to miejsce, gdzie Krzyżacy zbudowali swój pierwszy zamek warowny, dopiero później całą siecią zamków pokryli podbite tereny m.in. Toruń, Radzyń Malbork i wiele innych. Nasz Zamek uległ ruinie i w tej chwili nie widzimy po nim śladów. One jednak są, kryje je ta Góra Zamkowa. Moje pokolenie, miało okazję obserwować prace wykopaliskowe archeologów i wielu mieszkańców Starogrodu widziało odkrywki budowli. Teraz jest to wszystko zabezpieczone odpowiednią warstwą ziemi i zeka na dalsze badania.
4. Starogrodzka Góra Zamkowa, to miejsce uświęcone przebywaniem
relikwii świętej Barbary
w kaplicy zamku starogrodzkiego. Musiała robić wrażenie kaplica zamkowa, która była wysoka, przestronna, posiadająca siedem okien, posadzkę wyłożoną marmurem. Zdobiły ją trzy ołtarze, w tym jeden poświęcony świętej Barbarze, patronce kościoła.
To historia tego miejsca opowiedziana najkrócej jak można, więcej w informacji w zakładce HISTORIA.

Góra Zamkowa – teraz:

Wszystkie nasze, obecne działania związane z Górą Zamkową zawsze uwzględniają zabezpieczenia archeologiczne i dotyczą tylko powierzchni tego terenu, mamy na uwadze również zabezpieczenia ekologiczne, wszak Starogród położony jest na terenie Chełmińskiego Parku Krajobrazowego. Od kilku lat, wysiłkiem mieszkańców, systematycznie porządkujemy powierzchnię i zagospodarowujemy w kierunku wykorzystania jak poniżej:
Miejsce wypoczynku dla mieszkańców, coraz częściej starogrodzianie wybierają Górę dla spędzania chwil wolnych od pracy, chwil wytchnienia w przyjemnym otoczeniu, wybierają to miejsce jako cel swoich spacerów, są tam ławeczki, można przysiąść i zrelaksować się albo porozmawiać ze znajomymi, bo zawsze kogoś się tam spotyka.
Wyśmienite miejsce do organizacji wspólnych imprez, do tradycji już weszły coroczne BIESIADY STAROGRODZKIE, których miejscem organizacji jest Góra Zamkowa, sceneria otoczenia nadaje im swoisty, niepowtarzalny klimat. Mieszkańcy wyposażyli górę w całkowicie bezpieczny punkt do grillowania, wszystkie imprezy związane z zabawą przy wspólnym ognisku mogą mieć i mają tam swoje miejsce.
Platforma widokowa dla mieszkańców i turystów, na obecną chwilę to chyba największy atut tego miejsca, w pogodne dni wzrokiem możemy objąć zakole Wisły pod Fordonem, daleką wieżę telewizyjną w Trzeciewcu i przeciwległy brzeg pradoliny Wisły. Amatorzy fotografowania mają tu doskonałe warunki.
Sport, organizowane są zawody sportowe wymagające terenu o dużym zróżnicowaniu wysokości, schody są wykorzystywane do organizacji zawodów sportowych „Bieg po Schodach”, zbocze góry do startu paralotni.
Schody na Górę Zamkową. Schody te, nie są specjalnie zaprojektowanym obiektem budowlanym, dlatego też, może nie są też najpiękniejsze. My jednak darzymy je szczególnym sentymentem, ponieważ zbudowali je nasi rodzice około 40 lat temu, własnoręcznie wyrabiali płyty betonowe i na własnych plecach wnosili je coraz wyżej, aby ta droga, naszej pieszej komunikacji była dostępna do przebycia również wtedy, kiedy pada deszcz lub śnieg i jest ślisko. Liczą sobie od podstawy do szczytu 277 schodowych stopni.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

BIESIADY STAROGRODZKIE 2007-2012 ...zobacz wszystkie

Podsumowanie sezonu przy ognisku...

29 września 2012r. - GÓRA ZAMKOWA w Starogrodzie -POŻEGNANIE LATA 2012
"Żegnaj, lato, na rok, stoi jesień za mgłą,
czekamy wszyscy tu, pamiętaj, żeby wrócić znów.
... czytaj dalej...

29 listopada 2009r. (niedziela) o godz. 14:00, mieszkańcy Starogrodu na Górze Zamkowej, przy ognisku, podsumowali i zamknęli tegoroczny sezon imprez na świeżym powietrzu.
Organizacją tegorocznej, starogrodzkiej imprezy przy ognisku, tym razem zajęli się sami mieszkańcy Starogrodu. ...czytaj dalej...

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Sprzątanie Góry Zamkowej - 2009

Uprzejmie informujemy, że dnia 23.05.2009r. (sobota) od godz.15.00 planowane jest sprzątanie Góry Zamkowej.
Prosimy wszystkich mieszkańców Starogrodu o aktywny udział i liczne przybycie z własnymi narzędziami, takimi jak: grabie, łopaty, pędzle do malowania itp.
Miłym zakończeniem prac będzie odpoczynek przy ognisku i kiełbaskach.

POZYTYWNA POSTAWA SPOŁECZNOŚCI STAROGRODZKIEJ MOŻE ZADZIWIĆ...

Dnia 23.05.2009r, w sobotę, starogrodzianie znowu sprzątali swoją Górę Zamkową. I chociaż, akcja wspólnego sprzątania weszła już na stałe do kalendarza mieszkańców (tradycyjnie, corocznie odbywa się w maju), to jednak postawa i zaangażowanie ludzi ciągle zadziwia. Skomentować można to tylko jednym zdaniem: "SĄ JESZCZE TAKIE SPOŁECZNOŚCI..." ...czytaj dalej...


-------------------------------------------------------------------------------------------------

Bieg po naszych schodach

18.04.2009r. gościliśmy w Starogrodzie sportowców, biegaczy ... po schodach. Tekst i zdjęcia: Maciej Hering - NADWIŚLANIN - 24.04.2009r.
Choć biegi górskie jak sama nazwa wskazuje, winny odbywać się w górach, to jednak nawet w kujawsko-pomorskiem można znaleźć miejsca, gdzie ten sport można uprawiać.
W starogrodzie leżącym rzut beretem od Chełmna, znajduje się Góra Zamkowa.......czytaj dalej...

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Ognisko na koniec sezonu 2008 ?

W niedzielę 26 października o godz.15.00 zapraszamy na Górę Zamkową . Planujemy zorganizowanie ogniska i wspólną przy nim zabawę. Radujemy się
z zajętego I miejsca przez SOŁECTWO STAROGRÓD w konkursie powiatowym .......czytaj dalej...


-------------------------------------------------------------------------------------------------

Sprzątanie Góry Zamkowej - 2008

Dnia 10.05.2008r. (sobota) od godz.15.00 planujemy sprzątanie Góry Zamkowej. Prosimy o aktywny udział i liczne przybycie z własnymi narzędziami, takimi jak: grabie, łopaty, siekierki itp. Miłym zakończeniem prac będzie odpoczynek (na pewno zasłużony) przy ognisku z kiełbaskami.
Zapraszamy wszystkich w sobotę 10-go maja !
Rada Sołecka

PODZIĘKOWANIE

Dziękuję wszystkim za pracę i czas poświęcony na porządkowanie „Góry Zamkowej ” w dniu 10 maja. Zrobiliśmy już bardzo wiele, aby miejsce naszego wypoczynku i trasa spacerowa dla turystów było jeszcze ładniejsze. Poniżej zamieszczam listę osób uczestniczących w naszym sprzątaniu: ...czytaj dalej...