TROPEM HISTORII

" Historia est magistra vitae"
"Historia jest nauczycielką życia"
Cycero "De oratore" II,9,36

Starogród, z racji 1000-letnich dziejów swojego istnienia i siłą rzeczy bogatej historii, dość często pojawia się w różnych opracowaniach historycznych. Możemy poczytać o historii Starogrodu w dziełach naukowych, popularno-naukowych i artykułach, jednak wydaje się, że dostepność do publikacji, dla przeciętnego mieszkańca naszej Ziemi wcale nie jest taka łatwa. Dlatego, jeśli w poszukiwaniach naszych korzeni, trafiamy na ciekawe informacje (a takie można wyszukać w doskonałym źródle informacji: Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa - (http://kpbc.umk.pl/) , warto je opisywać:

STAROGRÓD I OKOLICE W PRASIE - PRZED STU LATY
Ciekawe światło na obraz życia w Starogrodzie i okolicach przed stu laty rzucają poniższe ogłoszenia i artykuły z miejscowej ówczesnej prasy:

STOWARZYSZENIE MŁODZIEŻY

Pamiętacie z pewnością naszą akcję zbierania starych fotografii, w którą włączyło się wielu mieszkańców Starogrodu. Wśród zebranych fotografii było kilka z lat 1920-30 upamiętniające spotkania młodzieży skupiającej się wokół stowarzyszeń katolickich. Przegladjąc wspaniałe źródło dokumentów, jakim jest Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa - (http://kpbc.umk.pl/), dotarłam do 44 numeru "Nadwiślanina" z roku 1927, tam na artykuł "Parafialne święto młodzieży". W ten sposób dwa źródła dokumentów opisały nam jeden temat:

I nasze zdjęcia: