Koło Gospodyń Wiejskich
w Starogrodzie


Rok 2010

Dzień Kobiet 2010

Uroczystość z okazji Dnia Kobiet
która odbyła się dnia 6 marca (sobota) 2010 roku.
Spotkanie rozpoczęło się o godz. 16:00
mszą świętą w kościele pw. Św. Barbary w Starogrodzie.
Dalsza cześć uroczystości odbyła się w Zespole Szkół w Starogrodzie.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rok 2009

03.02. 2009 r. dwie panie z KGW-Starogród wzięły udział w kursie zorganizowanym w Kałdusie. Prowadząca kurs pani z "Doradztwa Wiejskiego" uczyła jak wykonać stroiki wielkanocne. Uczestniczki wróciły z przepięknymi stroikami i obiecały podzielić się zdobytą wiedzą z pozostałymi członkiniami.

14.02. 2009 r. na sali w barze Cascada odbyła się, zorganizowana przez KGW, zabawa walentynkowo-karnawałowa.

07.03. 2009 r. starogrodzkie KGW zorganizowało spotkanie z okazji Dnia Kobiet.
O godz. 16.00 odprawiona została na msza św. w intencji kobiet w kościele pw. św. Barbary w Starogrodzie, a po niej nastąpiła druga część uroczystości w barze Cascada.
W spotkaniu wzięło udział ponad 50 pań. Kilku panów m.in. wójt gminy Chełmno - Krzysztof Wypij i komendant OSP Starogród - Piotr Górny, uhonorowali panie kwiatami i lampką szampana.

fot. Monika Smól - Gazeta Pomorska

Najstarsza z pań uczestniczących w imprezie otrzymała kwiaty od Piotra Górnego, komendanta OSP
Krystyna Iwańska, sołtys Starogrodu (z prawej) i Dorota Ruczewska, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich dostały kwiaty od wójta Krzysztofa Wypija

31.03. 2009 r. w Lisewie odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie ogłoszonego przez LGD konkursu na Najładniejszą Pisankę. Panie z naszego KGW też brały udział w konkursie. Czołowe miejsca są jeszcze przed nami, ale udział w takim konkursie pobudza zainteresowanie kulturą i tradycją ludową i wyzwala twórcze możliwości.

05.04. 2009 r. nasze koło zorganizowało kiermasz stroików wielkanocnych, jak na zdjęciach widać panie włożyły wiele wysiłku i serca w swoje prace, było co prezentować i podziwiać.

23.04.2009r. gościliśmy w Starogrodzie przedstawicieli LGD z okolic Opola. Panie ze starogrodzkiego KGW wzięły na swoją odpowiedzialność przygotowanie miejsca (Góry Zamkowej) i poczęstunku dla traperów:

Rok 2008

08.03. 2008r. Panie z KGW jak co roku zorganizowały obchody Dnia Kobiet. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. sprawowaną przez Ks.Henryka w kościele Św. Barbary w Starogrodzie.

Z życzeniami przyszli strażacy ze starogrodzkiej OSP a poniższym zdjęciem i artykułem w Gazecie Pomorskiej upamiętnił Red. Roman Laudański.

NOWY ZARZĄD KGW

19.11. 2008r. na zebraniu KGW dotychczsowy zarząd zrzekl się swych funkcji.
W jawnym głosowaniu, jednogłośnie wybrano nowy zarząd w składzie:
przewodnicząca: Pani Dorota Ruczewska
z-pca : Pani Żaneta Gronczewska
sekretarz : Pani Danuta Belska
skarbnik : Pani Danuta Popko
Komisja rewizyjna: Panie: Lucyna Recka i Wioletta Domaradzka.

27.09. 2008r. odbyły się dożynki parafialne w Starogrodzie połaczone z obchodami święta 250 rocznicy kościoła parafialnego oraz festynem "co ciekawego jest w naszej wsi". Wiele szczegółowych informacji i zdjęć z przebiegu uroczystości znajduje się na stronie Starogrodu w zakładkach "uroczystości".

26.11. 2008r. poznajemy tajniki " sztuki makijażu" - pod takim hasłem przebiegło spotkanie naszych pań z przedstawicielkami firmy kosmetycznej. Demonstrując wykonanie makijażu jednej z naszych koleżanek omawiano szczegóły techniczne i dobór kosmetyków.

13.12. 2008r.w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie, w oddziale w Przysieku odbył się już po raz drugi "Jarmark Adwentowy". Panie z KGW Starogród ( 10 osób ) , a takze z innych kół gminy Chełmno dotarły do Przysieka autobusem gminnym.
Organizacja tego jarmarku miała na celu wypromowanie i wsparcie rynku produktów lokalnych oraz ekologicznych, w szczególności związanych z obszarami wiejskimi regionu Pomorza i Kujaw. Kultywowanie oraz zachowanie obrzędów i tradycji związanych z Adwentem i Świętami Bożego Narodzenia. W miłej, świątecznej atmosferze braliśmy udział w okolicznościowych pokazach, prezentacjach i degustacjach.

18.12. 2008r. panie ze starogrodzkiego KGW przygotowały dania wigilijne na spotkanie świąteczno-noworoczne w Starostwie Powitowym w Chełmnie. Dania przygotowywało wiele pań wykazując się ogromnym zaangażowaniem, na imprezę z wyrobami pojechały: D.Popko, H.Lemańczyk, H.Kreczmer.

20.12. 2008r. o godz. 18.00 KGW w Starogrodzie zorganizowało spotkanie wigilijne dla swoich członkiń, zaproszono również dwóch panów ( Sławeka J. i Romana P.) w dowód wdzięczności za pomoc przy remoncie kuchni KGW. Spotkanie rozpoczęte espólnym podzieleniem się opłatkiem, upłynęlo w miłej, świątecznej atmosferze.

31.12. 2008r. panie z KGW wraz z właścicielem baru Cascada zorganizowali zabawę sylwestrową. W pięknie udekorowanej sali , dobrej muzyce i zastawionych stołach, bawiło się wyśmienicie ponad 70 osób.

Rok 2007

Rok 2007 obfitował w wiele wydarzeń, niektóre jak np."Dzień Kobiet" to już standardowe imprezy.

Ważnym wydarzeniem były ( 17.05.2007r.)zmiany w zarządzie KGW.
Obecny skład Zarządu:
przewodnicząca: Pani Marzenna Dąbrowska
z-pca : Pani Lucyna Reimus
sekretarz : Pani Danuta Belska
skarbnik : Pani Dorota Kubacka
Komisja rewizyjna: Panie Danuta Popko i Lucyna Recka.

Zdecydowano również o rejestracji Koła Godpodyń Wiejskich w Starogrodzie. Nowością i wyzwaniem nie lada, była decyzja o udziale w konkursie o najpiękniejszy wieniec dożynkowy, który panie zaprezentowały na Dożynkach Gminnych w Kolnie w dniu 02.09.2007r. Coroczny festyn "Co ciekawego w naszej wsi" organizowany przez: Radę Sołecką, KGW, OSP, GKS "Gwiazda", Zespół Szkół oraz LGD "Vistula Terra Culmensis" odbył się pod hasłem smażenia powideł śliwkowych, wędzenia pstrągów. Rozstrzygnięto również sołecki konkurs na najpiękniejszą zagrodę.Puchar przechodni otrzymali państwo Mazelowie.


Rok 2006

Rok 2006 przyniósł zmianę siedziby KGW, ale również problemy z remontem nowych pomieszczeń. Dzięki dobrej woli wielu ludzi i pracy własnej , Panie powoli ponują problemy.W sierpniu Koło zorganizowało wycieczkę nad morze, pomysł był dobry, wyprawa udana i wszyscy wrócili ożywieni jodem morskiego powietrza.16 września odbył się kolejny już festyn pn."Co ciekawego jest w naszej wsi" z równie dużym zaangażowaniem członkiń KGW. W konkursach na najlepsze przetwory prym wiodły panie: Danuta Belska, Grażyna Kubacka, Eugenia Lewandowska. Impreza bardzo udana, przyniosła wiele radości i dobrą zabawę.


Rok 2005

Rok 2005 oprócz imprez jak w roku 2004r. przyniósł jedną nowość. Dnia 24.09.2005r. odbył się festyn w Starogrodzie pn."Co ciekawego jest w naszej wsi".Wspólorganizatorami Festynu były następujące organizacje: Rada Sołecka, KGW, OSP, GKS "Gwiazda", Zespół Szkół, a współfinansowanie nastąpiło z dotacji Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w ramach programu "Moja Wieś".Starogród pięknie zaprezentował swoje atrakcje. Wszyscy mogli degustować potrawy przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich. Bardzo udana impreza w niemałym stopniu była zasługą naszych pań.


Rok 2004

Obecnie działająca organizacja została zadekretowana na zebraniu w dniu 30.01.2004 r. jako odtworzenie wcześniej działającego w Starogrodzie KGW. W wyniku głosowania funkcję przewodniczącej objęła Pani Joanna Bzdawka przejmując z rąk Pani Jadwigi Górnej (przewodniczącej "starego" Koła) mienie będące w posiadaniu Koła.Skarbnikiem została Pani Danuta Belska. Pierwszą uroczystością zorganizowaną przez nowe KGW było spotkanie z okazji "Dnia Kobiet", które dało sposobność również do złożenia wyrazów wdzięczności Pani Jadwidze Górnej za wieloletni wkład pracy na rzecz naszej organizacji. W niedługim czasie po tym wydarzeniu nasze Panie w sposób zasadniczy wsparły organizację "Pikniku Rodzinnego", który odbył się 29.05.2004r.Przygotowały wyśmienitą grochówkę i pomogły w zorganizowaniu muzyki umilającej piknik.

Dużym wydarzeniem dla mieszkańców Starogrodu, były zorganizowane dnia 11.09.2004r. w Starogrodzie Dożynki Gminne.Tutaj również Panie z KGW brały bardzo aktywny udział w organizacji, zwłaszcza w niezwykle świątecznym wystroju stołów zastawionych przygotowanym przez siebie poczęstunkiem. Zostało to docenione i uhonorowane przez Urząd Gminy Chełmno. 27.11.2004r. Panie zorganizowały " Andrzejki". Rok 2004r.KGW zakończyło wyborem pełnego składu zarządu i pozyskaniem lokalu na swoją działalność.

Szczególową i staranną kronikę Koła prowadzi sekretarz Pani Danuta Belska, powyższy wyciąg opracowała Krystyna Iwańska.