775 lat Starogrodu
1233 - 2008

W roku 2008 przypada 775 ROCZNICA nadania praw lokacyjnych miasta Chełmna na terenie dzisiejszego Starogrodu. W 1233 roku pierwotnie lokowano u nas miasto Chełmno, chociaż sam Starogród jest jeszcze dużo starszy, patrz dział historyczny. Jesteśmi dumni i jednocześnie zobowiązani wobec historii i naszych przodków do upamiętnienia tego historycznego wydarzenia, tym bardziej, że nasza miejscowość to praźródło dowodów historycznych, tylko, albo zakopanych pod ziemią, albo przechowywanych przez mieszkańców w swoich domach i na swoich podwórkach. Fachowa literatura naukowa opisuje i dokumentuje fakty historyczne, ale my, mieszkańcy Starogrodu, żyjący w tak dziejowym miejscu musimy to wszystko ocalić od zapomnienia i zniszczenia. Pierwszym krokiem będzie odsłonięcie tablicy osadzonej na dużym głazie, dającej świadectwo historii w dniu 21.06.2008r. Będzie to dobry początek dla pozyskania właściwego miejsca do przechowywania eksponatów i zwiększy zainteresowanie historyków i archeologów naszą historią.

Uroczystość z okazji historycznej rocznicy Starogrodu, relacja:

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w intencji mieszkańców Starogrodu (teraźniejszych i tych dawnych), odprawioną przez ks.H.Łozińskiego

Po modlitwie przeszliśmy na miejsce usytuowania tablicy upamiętniającej nasze 775-lecie

Tam druhowie OSP Starogród pełnili już wartę

Pan Henryk Krzywdziński - Przewodniczący Rady Gminy Chełmno
przywitał wszystkich przybyłych, dostojnych gości i mieszkańców Starogrodu

Dziewczyny z Zespołu Szkół w Starogrodzie pięknie odśpiewały hymn Starogrodu

Pani Krystyna Iwańska - Sołtys Starogrodu, tytułem wstępu powiedziała:

"Serdecznie witam Wszystkich przybyłych na Święto Starogrodu, to dla nas duży honor, gościć na naszej starogrodzkiej ziemi władze miasta i gminy Chełmno , tylu dostojnych i wspaniałych ludzi. Dziękuję, że przyjęliście nasze zaproszenie, że jesteście!
Zgromadziła nas tutaj rocznica, która w tym roku mija , jest to 775 rocznica lokacji Chełmna, właśnie na tym miejscu. Tablica, którą za chwilę odsłonimy upamiętni ten fakt historyczny, a dzisiejsze święto to nasz hołd wobec historii i Naszych przodków. Starogród to miejsce historyczne i dziejowe, aż trudno sobie wyobrazić, że przez setki lat ktoś to miejsce urządzał , chodził po tych samych ścieżkach, po których my teraz chodzimy, dotykał tych samych kamieni ,na które my teraz patrzymy z zachwytem , poczujmy doniosłość tego faktu, poczujmy ducha historii i ocalmy to wszystko od zapomnienia.
Najważniejszą jednak sprawą , którą na zawsze chcemy upamiętnić , to fakt, iż pierwszy dokument o lokacji Chełmna na terenie osady Starogród ustanawiał słynny „Przywilej Chełmiński” , a więc prawo według, którego nadawano prawa miejskie innym miejscowościom. Wiele miast powstało i funkcjonowało w oparciu o prawo chełmińskie a zaczęło się to wszystko właśnie na naszej starogrodzkiej ziemi. Ta kamienna tablica ma o tym przypominać, to trzeba ocalić od zapomnienia."

Po czym nastąpiło uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy, którego dokonali:
Soltys Starogrodu - Krystyna Iwańska
Sołtys Dolnego Starogrodu - Lech Orzech
Ks.Proboszcz parafii Starogród - Henryk Łoziński
Wójt Gminy Chełmno - Krzysztof Wypij

Wójt Gminy Chełmno - Krzysztof Wypij podziękował mieszkańcom Starogrodu za aktywność i zaangażowanie społeczne. Na ręce Pani Sołtys złożył poniższy list:

Burmistrz miasta Chełmna - Mariusz Kędzierski , jak sam powiedział, młodszego brata Starogrodu życzył mieszkańcom Starogrodu pomyślności na następne 775 lat.

Starosta Powiatu Chełmno Wojciech Bińczyk również pochwalił mieszkańców Starogrodu za włożony trud w upamiętnianie historycznych wydarzeń i miejsc, na ręce Pani Sołtys złożył poniższy list:

Dyrektor Zespołu Szkół w Starogrodzie, Pani Ewa Kaczmarek, Pani Ilona Lewandowska i młodzież ubogaciły uroczystość przedstawiając historię Starogrodu.

Na zakończenie części oficjalnej uroczystości Pani Sołtys Krystyna Iwańska dziękowała, dziękowała i jeszcze raz dziękowała wszystkim za włożone serce i trud w przygotowanie uroczystości.
Swoją obecnością zaszczycił Starogród Pan Dr Zdzisław Raszeja, w darze przywiózł kilka egzeplarzy własnej książki z piękną dedykacją i autografem, Krystyna Iwańska przekazała je osobom i instytucjom, dziękując w ten sposób za pracę na rzecz Starogrodu.

Po czym zaprosiła zebranych na drugą część uroczystości:
"Drodzy mieszkańcy, daliście kolejny raz dowód, że kochacie swą ojczyznę, nie za to, że jest wielka, lecz za to, że jest nasza. A teraz zapraszam wszystkich na Górę Zamkową na poczęstunek i trochę rozrywki. Ten czerwcowy czas naszego święta, to czas naszych polskich, tradycyjnych zabaw : „nocy świętojańskich”, „kwitnącej paproci” , „święta kupały” , a my mamy swoją drugą biesiadę starogrodzką. Bawmy się! Czym Starogród bogaty, tym rady! Życzę dobrej zabawy!!!"
I wszyscy zebrani pomaszerowali na pięknie przygotowaną do biesiady Górę Zamkową.

A tam już czekały na biesiadników przygotowane przez mieszkańców smakołyki

I różne atrakcje. Była muzyka, śpiew, tańce, dużo różnych konkursów. Z pewnością każdy dla siebie mógł coś znaleźć. A tak wspaniale zorganizowanej, zitegrowanej , świetnie bawiącej się społeczności nawet najstarsi strogrodzianie nie pamiętali.

W naszej galerii możesz zobaczyć więcej zdjęć

* * *

Archiwum informacji o przygotowaniach do obchodów Naszego Święta

Poniżej zamieszczam informacje dotyczące przygotowań do obchodów "naszych 775 urodzin" , tutaj szukajcie relacji z przebiegu przygotowań do odsłonięcia tablicy upamiętniającej rocznicę , o ludziach, którzy wkładają swój wysiłek na rzecz tej sprawy i in.

Muszę napisać dwa słówka tytułem wstępu. Absolutnie w pierwszej kolejności chciałabym podziękować i serdecznie pozdrowić Pana dr ZDZISŁAWA RASZEJĘ. Panie Doktorze od pańskiego listu wszystko się zaczęło. Uświadomił mi Pan, jak mało interesujemy się naszą bogatą historią i natchnął mnie Pan do działania. Chylę czoła przed człowiekiem, który z taką troską mówi o naszym narodzie, o naszej kulturze. Pozwoli Pan,że zacytuję słowa zawarte w "ps. autorskim" do pańskiej książki pt. "CHEŁMNO i miejscowości w pobliżu na tle dziejów Polski i Europy" cyt. "Może ta publikacja -jeżeli trafi pod liczne strzechy-wypełni, choćby częściowo, groźną dla bytu narodu pustkę w pojmowaniu ciągłości naszych dziejów, jakże często zmieniających się na dobre i lub złe, z niewolą włącznie. Współcześnie na tzw.starym kontynencie chodzi przede wszystkim o nasz, Polaków, udział w uruchomieniu dawnej, szeroko pojętej kultury i moralności indywidualnej." Podpisuję się oburącz pod tymi słowami ( może ze swojej strony dodałabym jeszcze religię). !!! Róbmy coś!!! Każdemu z moich współmieszkańców polecam książkę pana dr Zdzisława Raszei, z pewnością poszerzy naszą wiedzę, a do tego pisana jest pięknym, zrozumiałym, przejrzystym (a nie jak to bywa zarozumiałym i zniechęcającym) językiem. Jeszcze raz bardzo dziękuję i życzę, żeby publikacja trafiła pod KAŻDĄ STRZECHĘ. Jeśli nawet zdania historyków bywają polemiczne, to przynajmniej wzbudza to publiczny dyskurs, a to może nas tylko ubogacić.Pozdrawiam serdecznie.
Z poważaniem Krystyna Iwańska

Bieżące informacje o przygotowaniach do obchodów Naszego Święta

Poniżej zamieszczam informacje dotyczące przygotowań do obchodów "naszych 775 urodzin" , tutaj szukajcie relacji z przebiegu przygotowań do odsłonięcia tablicy upamiętniającej rocznicę , o ludziach, którzy wkładają swój wysiłek na rzecz tej sprawy i in.

Plakat i zaproszenia

Zaproszenia zostały opracowane i rozesłane do gości, których będzie nam bardzo miło u nas powitać. Plakat, który nas wszystkich poinformuje o programie uroczystości też jest już gotowy. Zobaczcie poniżej, a my postaramy się, żeby dotarł do kazdego mieszkańca Starogrodu.
Ogromne dzięki dla Urzędu Gminy Chełmno za pomoc.

Pozyskujemy kamień na nasz obelisk

Zaplanowaliśmy odsłonięcie tablicy osadzonej na dużym kamieniu, dającej świadectwo historii o początkach Starogrodu
(tych mających potwierdzenie w dokumentach pisanych).
Kamień i lokalizację już mamy.
Poniżej widoczny jest wysiłek mieszkańców włożony w realizację tego zadania.

1 2 3 4 Więcej zdjęć w naszej galerii w dziale "Nasza miejscowość"

Tablica upamiętniająca 775-lecie Starogrodu

Ustaliliśmy już treść, którą umieścimy na obelisku:

Dziękujemy za pomoc i życzliwość: Muzeum Ziemi Chełmińskiej i Urzędowi Gminy. Myślimy, że krótki referat przyblizający nam dzieje Starogrodu będzie miłym i oczekiwanym akcentem.

Billboard informacyjny i koszulki pamiątkowe

Dzięki ludziom dobrej woli nasze święto zostanie jeszcze
w poniższy sposób upamiętnione:
1.Duża plansza informująca o dokumentach historycznych z przed 775 lat, głównie opisująca znaczenie "PRZYWILEJU CHEŁMIŃSKIEGO"
( pomysł, autorstwo i wykonanie dr Z.Raszeja)

2.Koszulki z pamiątkowym nadrukiem
( pomysł, autorstwo i wykonanie - Przyjaciel Starogrodu)

Poszerzajmy naszą wiedzę

Zachęcam mieszkańców Starogrodu, żeby swoją wiedzę poszerzali nieustannie, poniżej załacząm na początek, poczytajcie...i sięgnijcie do źródeł.

"775 lat Starogrodu"
"Druga Biesiada Starogrodzka"

W roku 2008 przypada 775 ROCZNICA nadania praw lokacyjnych miasta Chełmna na terenie dzisiejszego Starogrodu.W 1233 roku pierwotnie lokowano u nas miasto Chełmno, chociaż sam Starogród jest jeszcze dużo starszy, patrz dział historyczny. Jesteśmi dumni i jednocześnie zobowiązani wobec historii i naszych przodków do upamiętnienia tego historycznego wydarzenia, tym bardziej, że nasza miejscowość to praźródło dowodów historycznych, tylko, albo zakopanych pod ziemią, albo przechowywanych przez mieszkańców w swoich domach i na swoich podwórkach. Fachowa literatura naukowa opisuje i dokumentuje fakty historyczne, ale my, mieszkańcy Starogrodu, żyjący w tak dziejowym miejscu musimy to wszystko ocalić od zapomnienia i zniszczenia. Pierwszym krokiem będzie odsłonięcie tablicy osadzonej na dużym głazie, dającej świadectwo historii w dniu 21.06.2008r. Będzie to dobry początek dla pozyskania właściwego miejsca do przechowywania eksponatów i zwiększy zainteresowanie historyków i archeologów naszą historią. Kliknij na ten link "775 lat Starogrodu"aby dowiedziec się wiecej o przygotowaniach do uroczystości.
Obchody planujemy połączyć z "Drugą Biesiadą Starogrodzką"(jak świetnie bawiono się podczas pierwszej biesiady można zobaczyć w naszej galerii, w albumie "wydarzenia"), zapewniamy, że atrakcji będzie wiele: muzyka, taniec, śpiew, konkursy - szczególy w ogłoszeniach bieżących A to wszystko planujemy na dzień
21.06.2008r. od godz.15.00(sobota)

Zagospodarowanie Góry Zamkowej - apel do mieszkańców

Moim wielkim marzeniem jest zagospodarowanie "GÓRY ZAMKOWEJ".
To dla wielu starogrodzian nic nowego, bo od kilku lat wspólnie próbujemy nadać jej , a może przywrócić wygląd, który byłby dla nas powodem do dumy i zadowolenia a nie powodem wstydu (mam w pamięci słowa mojego Taty, o tym jak to przed wojną młodzież zbierała się na Górze Zamkowej, przy ognisku i śpiewie, świetnie się bawiła). Moim zdaniem nam to też już nieżle wychodzi!!! W tym miejscu bardzo serdecznie dziękuję wszystkim za dotychczasowe ogromne zaangażowanie dla tej sprawy. Prawdę powiedziawszy to, jak zaczynaliśmy naszą "walkę o górę", nie myślałam, że aż tak mogę na Was liczyć. Jeszcze raz DZIĘKI. W maju czeka nas kolejne porządkowanie. I znowu bardzo proszę o pomoc. Myślę, że warto bo efekty już są. A nam i zaproszonym gościom będzie przyjemniej podczas naszej niepowtarzalnej imprezy "Drugiej Biesiady Starogrodzkiej"Proszę o mobilizację i z góry dziękuję;) Później napiszę o planach, które są związane z trochę dalszą przyszłością dot.naszej "Góry Zamkowej".